Aby interiér bytu či domu pôsobil harmonicky, je dobré prepojiť určitú časť domu jednotnú materiálovú a farebnou škálou. Základom sú predovšetkým podlahy, dvere, okná.
Tieto pevné súčasti interiéru sa vymieňajú veľmi ťažko a nie je to práve lacné. Preto venujte výberu materiálov a dizajnu podláh, dverí i okien zvýšenú pozornosť. Samozrejme zásadnú úlohu pri výbere zohrávajú funkčnosť, trvanlivosť, praktickosť (sklon sa špiniť a nároky na údržbu), na prvý pohľad ale vnímame predovšetkým stránku estetickú a v pozadí všetkého sa skrýva stránka zásadne dôležitá - finančný.
Z estetického hľadiska je dôležité zvoliť určitý celkový štýl interiéru v súvislosti s ďalšími komponentmi, najmä nábytkom a farebnosťou stien, a jemu podriadiť jednotlivé časti vybavenia.
Oplatí sa uvažovať s výhľadom na desaťročia dopredu - ako kvôli náročnej obmene týchto komponentov, tak s ohľadom na možné zmeny v živote rodiny, obmeny vybavenie domácnosti a pod. V technickom zázemí (v suteréne alebo samostatnej technickej časti domu) potom postačí praktické a cenovo nenáročné laminované či lakované dvere a odolné "funkčné" podlahy.

Dvere, okná, podlaha - interiér v súlade

Kto bude hrať prím

Tak ako vo levie svorke môže existovať len jeden alfa-samec, aj v interiéri možno "zniesť" spravidla iba jednu dominantu.
Môže to byť napríklad podlaha s kontrastnou kresbou dreva, dlažby s metalickým efektom, alebo naopak dvere s dekoratívnou dyhou či v sýtom farebnom odtieni. Ostatné komponenty interiéru potom voľte menej výrazné. Dominantné podlahe (napr. Z čadičovej dlažby, palisandra, orecha či iné dreviny s výraznou kresbou) by nemali konkurovať iné výrazné materiály, podobne je to aj s dverami.
Ak chcete, aby krásne dvere či krásna podlaha vyzneli, doprajte im svetlo a voľný priestor, v malej miestnosti sa naopak odporúča väčšiu triezvosť.
Okná (okenné rámy) sa architekti snažia stále viac vizuálne potlačiť, rámy sú čím ďalej subtílnejšie alebo je zasklenie dokonca bezrámové, ich efekt v interiéri sa postupne znižuje.

Dvere, okná, podlaha - interiér v súlade

Biela a sklo nič nepokazí

Biele dvere (a biela okna) sa hodí prakticky k akémukoľvek typu podlahovej krytiny a interiérového vybavenia, zvlášť napr. V domoch s bielymi, spravidla plastovými oknami.
Ak ešte neviete, aké budú v byte podlahy, a nemáte predstavu o nábytku, ale musíte sa už rozhodnúť pre určitý typ dverí, je biela stávkou na istotu.
Podobne neutrálne a nadčasová voľba je napr. Svetlo šedá farba, prípadne dvere zo skla. Dobre je zladíte aj s výraznými podlahami či nábytkom.

Dvere, okná, podlaha - interiér v súlade

Drevo v súvislostiach

Aby v priestore nevznikol "estetický chaos", aspoň dva z troch prvkov základnej zostavy (podlaha, okná a dvere, nábytok) farebne a materiálovo zjednoťte. Napríklad okná a dvere môžu byť zo svetlého dubového dreva, na podlahe dlažba či kontrastné druh dreva, alternatívou je podlaha a dvere z prírodného duba ak tomu tmavý nábytok a kovové okná a pod. V jednej miestnosti nekombinujte drevo ihličnatých a listnatých drevín, ani viac ako dve povrchové textúry.
V na mieru zariaďovaných interiéroch dizajnéri spravidla navrhujú na všetky pevné prvky (podlahy, okná, dvere, vstavané skrine, popr. obklady stien) ten istý druh dreva. Pri zákazkovej výrobe z jedného materiálu je výsledok príjemne harmonický.
Pri zariaďovaní sériovo vyrábanými výrobky býva niekedy pomerne ťažké dosiahnuť jednotného vzhľadu. Môže sa to podariť u prírodného dubového či bukového dreva, u menej často používaných drevín prakticky nie.
Pokiaľ si zaobstaráte napríklad PVC, laminátové či vinylové podlahy s dezénom dreva, ťažko k nim zoženiete dvere s tým istým dezénom. V takom prípade radšej stavte na bielu či inú farbu. Platí to aj obrátene - laminované či fóliované dvere v spojení s podlahou z prírodného dreva príliš dobre vyzerať nebudú.

Dvere, okná, podlaha - interiér v súlade

Dlažby a stierky

Je veľká nádej, že keramické či kamennej dlažby, prípadne stále obľúbenejšie cementové a polyuretánové stierky, vzhľadom k svojej odolnosti "prežijú" ostatné vybavenie vašej domácnosti, ak vás pohľad na ne neomrzí. Ich použitie je veľmi univerzálny a variabilný - dajú sa kombinovať ako s drevenými, tak lakovanými či sklenenými dverami. Spravidla je dobre zladíte s akýmkoľvek štýlom interiéru.

A čo deti?

Dizajnérka Hana Michálková navrhla dva takmer identické detské izby. Farebné interiéry s bielym nábytkom doplnila hladkými bielymi dverami s efektnou hliníkovou zárubňou. Sú nadčasové a pôsobí luxusne (SAPELI) (4) Väčšia mieru odlišnosti vo vybavenie interiéru vyžadujú detské izby. Vzhľadom na to, že ich potreby, vkus a záľuby sa budú s vekom rýchlo meniť, pořizujte tým malým radšej lacnejšie a odolnejšie vybavenie, ktoré sa dobre udržiava. Ideálne sú vinylové či laminátové podlahy sčasti pokryté kusovým kobercom na hranie. Až odrastú a "naberú rozum", môžete ich vymeniť za kvalitnú drevenú podlahu a pod.

Zdroj: www.dumabyt.cz