Zrub ako pre hobitov
Táto úžasná drevostavba vyzerá ako z rozprávky. A vnútri kúzlo pokračuje. Klenuté stropy, otvorená galéria, schody a schodíky, tajomné zákutia. Všade pohoda, vôňa a svetlo.
Dom sa nachádza v Beskydoch. "Je to krajina nášho srdca. Jazdili sme tam s deťmi na výlety, dobíjať baterky', a tak sme tu hľadali dom. Mám veľmi rád prírodné materiály a drevo, preto som sa začal zaujímať o drevostavby. Jedna realitná kancelária ponúkala rozostavanú zastrešenou hrubú stavbu. Veľmi sa nám páčila, tak sme ju kúpili a aj na odporúčanie bývalého majiteľa stavby ju dokončili s renomovanou miestnou firmou Zruby Pacák, ktorá to pôvodne stavala. Hovoril, že ide o majstrami s dlhoročnými skúsenosťami vo svojom odbore, a mal pravdu, "spomína súčasný majiteľ domu.

Pôvodný projekt im bratia Pacákovci ľahko upravili podľa ich predstáv, teda povolených 20 percent úprav (samozrejme okrem nosnej hrubej stavby), tak aby nebolo nutné zhotovovať nový projekt a žiadať o nové stavebné povolenie.

Zmeny stavebníci nahlásili na stavebnom odboru, ktorý dal súhlas. Išlo o hornej izby, ktoré sa mali ešte len vytvoriť - chceli otvorenú vysokú galériu a zredukovať hluché priestory, takže vďaka užšej chodbe sú miestnosti širšie a miesto kuchynky je spálňa. V prízemí sa nič nemenilo.

Zrub ako pre hobitov

Profesionáli v akcii

Ako hovorí majiteľ, česká firma bratov Pacákov svojím špecifickým prevedením a kompozíciou stvorila na kľúč vnútorné i vonkajšie členitý dom s nezameniteľnou osobnosťou.

"A pretože im plne veríme, tak sme si pri zariaďovaní interiéru vybrali len základné tvary, materiály a farebnosť a všetko ostatné sme nechali na nimi odporúčaných odborníkoch. Mám rád odľahčený sedliacky štýl, nechcel som žiadnu modernu, mramor ani sklo, ale ani zastavať to krásne drevo hromadou ťažkého nábytku. Teraz postupne dovybavujeme hornej izby, opäť len minimom nízkych a jednoduchých solitérov tak ako dole. Nábytok obývacia a jedálenský časti nám navrhla a zhotovila miestnej stolárska firma špecializujúca sa na nábytok do zrubov a drevostavieb. A kuchynskú linku vyrobilo na kľúč kuchynské štúdio. "

Zrub ako pre hobitov

Takéto zaujímavé detaily v interiéri sa naozaj dajú urobiť len z dreva. Ide o spojenie opracovaných drevených prvkov s neopracovanými v jeden komplexný celok. Ich usadením v priestore potom vznikajú nevšedné kompozície, ktoré pôsobia veľmi príjemne.

"A netradičné tvary, ako napr., Hobitej 'kruhový,, nahrubo' vyrezaný vchod do kuchyne, ktorý presvetľuje celodenne ďalšie izby a kde zapadajúce slnko poskytuje čarovnú hru odleskov. Čo sa nám veľmi páči, "hovorí s úsmevom majiteľ. Voľný priestor otvoreného prízemia bez dverí a horné galérie odľahčujú a zjemňujú masívne konštrukciu domu. Uzavreté sú iba technická miestnosť s plynovým kotlom a kúpeľňa so sprchou.



Nízkoenergetická stavba a tradičné remeslo
Najväčšou výhodou dreveného interiéru je, že je na pohľad i na dotyk veľmi príjemný a pôsobí útulne. Navyše masívne drevo má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, priaznivý vplyv na mikroklímu a život v dome. A vďaka kvalitným izoláciám v strechách je stavba na úrovni nízkoenergetické stavby. Tepelnú pohodu potom dotvára podlahové kúrenie.

"Pri stavbe boli použité pôvodné kanadskej technológie na závite jednotlivých klád, aj s pre nich typickými presahy. Všetko sa teda robilo ručne, štandardné drevársku metódou, kedy sa polená pomocou sekery a dlát začapujú do seba. Strecha má u nás obvyklú konštrukciu, vrátane sklonu, materiálov a skladieb, "vysvetľujú bratia Pacákovia.


Zdroj: www.dumabyt.cz