Ak chcete znížiť náklady na ohrev vody, potom je SOLAR KERBEROS tým správnym zariadením pre Vás. Využitím systému fotovoltaického ohrevu vody môžete výrazne znížiť platby účtov za energie. Jeho inštalácia a prevádzka je v porovnaní s fototermickým systémom výrazne jednoduchšia.
  • Nepotrebujete žiadne rúrky ani kontrolu ich tesnosti
  • Nízka údržbovosť (nepotrebuje teplonosnú nemrznúcu kvapalinu, jej doplňovanie a výmena)
  • Prevádzkové náklady sú nulové, nie je tu žiadne obehové čerpadlo, ktoré sa musí napájať prúdom
  • SOLAR KERBEROS funguje aj bez podpory elektrickej siete
  • Nízke zaťaženie strešnej konštrukcie


SOLAR KERBEROS s vysoko účinným DC/DC meničom sleduje bod maximálneho výkonu fotovoltaických panelov (MPP Tracker), čím maximalizuje využitie nimi vyrobenej energie v závislosti na aktuálnom slnečnom svite.



ŠPECIÁLNA AKCIA – FOTOVOLATICKÝ OHREV VODY na Klúč

Štandardná cena montáže na kľúč: 3008,39 € *
Akciová cena 2699 € s DPH na kľúč * >>> objednať
Cena zahŕňa kompletnú montáž na kľúč na klasický RD/chatu
* cena platí pre štandardný rodinný dom so šikmou strechou, vzdialenosť FVE od bojlera maximálne 30m

Usporte pri ohrievaní TÚV, ročná úspora až 300-400eur oproti klasickým ohrevom TÚV.
  • V lete pokryjeme 99% spotreby TÚV
  • Ohrev s MPPT regulátorov zabezpečí vyššiu účinnosť o 20-30% oproti bežným solárnym ohrevom
  • Po zohriatí TÚV možnosť dobíjať batérie, prípade energiu použiť na iné spotrebiče.
  • Jednoduché užívateľské rozhranie.
  • Široké možnosti iného využitia
  • Určené pre klasický RD s obsadením optimálne do 4 osôb


Ako funguje fotovoltaický ohrev vody TÚV Solar Kerberos?

Solar Kerberos bol vyvinutý so zámerom stať sa vysoko účinnou súčasťou fotovoltaického systému projektovaného pre účely ohrevu vody elektrinou, ktorú sám generuje. Maximalizácia využitia elektrickej energie z FV panelov je možná iba prostredníctvom sledovania bodu maximálneho výkonu, ktorý je funkciou zabudovaného DC /DC meniče.

Presnejšie povedané, systém SOLAR KERBEROS maximalizuje využitie elektrickej energie generovanej fotovoltaickými panelmi a kombinuje ju s dodávkou z elektrickej siete. Primárne je určený k ohrevu vody so zvýšenou efektívnosťou vďaka vysoko účinnému DC/DC meničmi so sledovaním bodu maximálneho výkonu (Maximum Power Point Tracking). Zariadenie môže byť pripojené k ľubovoľnému vykurovaciemu telesu o výkone 2 – 3 kW, nie je obmedzené presne daným typom telesa ani nutnosťou pripojenie ku konkrétnemu typu bojlera.

V prípade prebytkov môže byť SOLAR KERBEROS využitý na nabíjanie batérií napr. pre LED osvetlenie, elektrobicykel, elektroskúter alebo v kombinácii s klasickým DC/AC striedačom ako záloha dodávok el. energie na napájanie nevyhnutných zariadení ako sú obehové čerpadlá kotlov na tuhé palivá, plynových kotlov, núdzové osvetlenia atď. Výhľadovo sa predpokladá, že od niektorej z nových verzií by SOLAR KERBEROS mohol byť prepojený s nadradenými systémami prostredníctvom komunikačného rozhrania (inteligentné domy, smart grid). S

OLAR KERBEROS je schopný pracovať nezávisle na dodávkach z elektrickej siete. Elektrina z fotovoltaických panelov najprv prechádza istením a prepäťovou ochranou. Potom vstupuje do zariadenia SOLAR KERBEROS, kde je spracovaná DC/DC meničom s funkciou sledovania bodu maximálneho výkonu (MPP Tracking) na zabezpečenie maximálneho využitia solárnej energie. Tá je primárne určená k ohrevu vody vykurovacím telesom bojlera. Po dosiahnutí požadovanej teploty môže byť energia presmerovaná k externému výstupu, kde sa dá pripojiť napájací regulátor. Tým môžu byť napájané ako zariadenie jednosmerné aj striedavé, pokiaľ im je predradený DC/AC menič. Takto môže slúžiť najmä ako záložné napájanie obehových čerpadiel, plynových kotlov a pod.

solar kerberos product photo 1024x441 Jedinečná technológia Fotovoltaický ohrev vody Kerberos Solar

Čo robí Kerberos fotovoltický ohrev vody?

SOLAR KERBEROS je jedným z najefektívnejších systémov pre ohrev vody s využitím elektrickej energie generovanej fotovoltaickými modulmi. Slúži k efektívnemu hospodáreniu s elektrickou energiou. Systém kombinuje energiu dodávanú fotovoltaickými panelmi s energiou zo siete tak, aby bol minimalizovaný odber zo siete pri zabezpečení dodávky teplej úžitkovej vody.

Solárny systém SOLAR KERBEROS sa stará o maximálne využitie energie dodanej fotovoltaickými (FV) panelmi. Primárne zabezpečuje ohrev TÚV s maximálnou účinnosťou vďaka DC/DC meničom so sledovaním MPP (maximum power point tracking). Možno použiť prakticky s ľubovoľným bojlerom, nie je nutné druhé špeciálne vykurovacie teleso pod. Od FV panelov vedie k bojleru iba tenký ohybný kábel, čo značne zlacňuje a zjednodušuje montáž.

Jedinečná technológia Fotovoltaický ohrev vody Kerberos Solar

FV systém nepotrebuje obehové čerpadlá, izolované potrubia, pretlakové ventily a v zime má vďaka lepšiemu chladeniu solárnych článkov dokonca vyššiu účinnosť než v lete. Prípadnými prebytky energie je možné s pomocou nabíjacieho regulátora tiež dobíjať akumulátory napr. Pre LED osvetlenie alebo pre zálohovanie dôležitých spotrebičov DC / AC meničom (obehové čerpadlá kotlov na tuhé palivá, plynové kotle, núdzové osvetlenie a pod.). Solárny systém SOLAR KERBEROS môže fungovať úplne samostatne, a to aj bez sieťového napájania.

Kde sa dá používať Solar Kerberos?

Vďaka významným ekonomickým prínosom produktu SOLAR KERBEROS je rozsah jeho využitia celkom široký. Potreba znižovania nákladov ohrevu vody sa dá nájsť prakticky kdekoľvek. Ak vezmeme do úvahy takisto výhody v porovnaní s termickým systémom, ako sú jednoduchá inštalácia, minimálna údržba, schopnosti pracovať dokonca v zime, neexistencia rizika prehrievaniu v extrémne horúcich obdobiach potom nás ľahko napadnú oblasti, kde sa dá systém SOLAR KERBEROS využiť.

Konkurenčné výhody fotovoltaického ohrevu vody:

  • Vysoká účinnosť
  • Jednoduchá a nenákladná inštalácia
  • Efektívny ohrev TUV aj v zime
  • Použiteľný s ľubovoľným typom bojlera
  • Plne autonómny systém – funguje aj pri výpadku elektrickej siete
  • Jednoduchá rozšíriteľnosť o nové funkcie
  • Jednoduché ovládanie
  • Zálohovanie elektrických zariadení – obehové čerpadlá, plynové kotle atď.

Možnosti použitia Solar Kerberos:

  • Príprava teplej úžitkovej vody
  • Zálohovanie čerpadiel
  • Nabíjanie elektroskútrov
  • Nabíjanie elektrobicyklov
  • Nabíjanie elektronáradia
  • Zabezpečovacie zariadenie
  • Elektrické kúrenie
  • Núdzové osvetlenie
  • LED osvetlenie

Ocenenie Kerberos solárneho fotovoltaického ohrevu vody AQUATHERM, RACIOTHERM, A RACIOENERGIA
Video YOUTUBE


Ovládanie Displeju: Kerberos ohrev vody TUV
Video YOUTUBE


Často kladené otázky – fotovoltaický ohrev vody TUV Kerberos:

1) Prečo ohrievať vodu fotovoltaikou, keď má nižšiu účinnosť?

Áno, máte pravdu, u fotovoltaických (FV) panelov sa udáva účinnosť 15 – 18%, zatiaľ čo u fototermických (FT) až 85%, ale to sa hovorí o účinnosti premeny slnečného žiarenia na využiteľnú (tepelnú alebo elektrickú) energiu z metra štvorcového. Znamená to teda, že u FV systému pre dosiahnutie rovnakého výkonu potrebujete pokryť panelmi väčšiu plochu strechy, nie že za to viac zaplatíte – cena je porovnateľná, inštalácia fotovoltaiky jednoduchšia, zásahy do stavby sú omnoho šetrnejšie, prevádzkové náklady nulové atď..

2) Potrebujem mať pre použitie so Solar Kerber špeciálnou bojler? Máme dva roky nový bojler a vyhodiť ho je škoda!

Nie, Solar Kerberos je navrhnutý tak, aby mohol vodu ohrievať vo väčšine bežných bojlerov o objeme cca od 100 – 200 litrov.

3) Čo keď slnko nesvieti – to budeme mať studenú vodu?

To v žiadnom prípade – Solar Kerberos vám vodu v prípade nedostatočného slnečného svitu ohreje energiou zo siete, všetko prebieha automaticky, o nič sa nemusíte starať. Navyše na prehľadnom displeji môžete sledovať koľko energie Solar Kerberos využil zo slnka (a teda koľko jej ušetril) a koľko spotreboval zo siete.

4) Akým spôsobom sa Solar Kerberos inštaluje – bojler máme v prízemí a panely budú na streche, aké sú nutné stavebné zásahy?

Minimálne. Systémy inštalácie FV panelov na strechu existujú pre všetky druhy strešných krytín. A najväčšou výhodou FV systému je, že prepojenie panelov s riadiacou jednotkou je realizovaná len pomocou dvoch ohybných kablíkov, takže nie je potrebné nič kosiť, omietať atď. Navyše strata vedením je u nich veľmi nízka, takže nie je problém umiestniť FV panely aj vo väčšej vzdialenosti od bojlera (na garáži, záhradnom domčeku pod.), ako je tomu u fototermiky. Pri FT systémoch musia byť medzi kolektormi a akumulačnou nádobou natiahnuté dve dobre zaizolované medené rúrky, v ktorých preteká nemrznúca teplonosná kvapalina.

5) Možno Solar Kerberos použiť aj s bojlerom s tzv. “Mokrým telesom”?

Iste – “mokré teleso” neznamená, že sú vodiče pod napätím privedené priamo do vody (používa, alebo používalo sa to u niektorých kotlov, alebo pamätníci možno spomenú na “rýchlovarné hrnčeky” zo ZSSR), ale iba konštrukcia telesa vyžaduje pri jeho výmene vypustenie bojlera. U tzv. “Suchého” vykurovacieho telesa sa pri výmene mení iba keramická vložka a príruba, do ktorej je zasunutá zostáva v bojleri plnom vody. Tento systém používa fa. DZ Dražice, ktorej bojlery vrelo odporúčame, pretože sú po všetkých stránkach na špičkovej úrovni. Ale v každom prípade “mokré” teleso nie je problém. Pre predstavu – mokrých telies je na svete určite viac než suchých, okrem bojlerov sú aj v práčkach, umývačkách a rýchlovarných kanviciach.

6) Niekde som čítal, že pri DC ohreve vody v bojleri hrozí elektrolýza a degradácia nádoby bojlera, ako je to?

Vaša otázka súvisí s predchádzajúcou – skutočne sme začuli podobné dezinformácie, ale môžete byť pokojný. Keby sa dostal elektrický prúd do vody, či už striedavý alebo jednosmerný, je to poruchový stav, ktorý by mal vybaviť nejaký ochranný prvok (poistku, istič, prúdový chránič). Navyše Kerberos stráži poruchové stavy vykurovacieho telesa a pri akejkoľvek anomálii (zníženie či zvýšenie odporu mimo limity) vypne menič a prestane teleso napájať (skrat, prerušenie)

7) Čo je to MPPT?

MPPT – v angličtine Maximum Power Point Tracking – je vlastnosť meniča obsiahnutého v Solar Kerber zaťažovať FV panely optimálne pri akomkoľvek osvetlení a čerpať z nich teda maximum dostupnej energie. Je to technológia vo fotovoltaike bežná – FV striedač bez MPPT prakticky nekúpite. Keby som to mal vysvetliť nejako ľudsky, asi by som si predstavil krásnu starú plachetnicu s množstvom plachiet. Keď fúka mierny vánok, kapitán (riadiaci obvod MPPT) zavelí a nechá na sťažne zavesiť všetky plachty, ktoré sú k dispozícii (upraví hodnotu zaťaženia panelov) a loď bude uháňať tak rýchlo, ako to je pri danom vetre možné. Keď ale príde vietor silný, hrozilo by lámanie sťažňov a podobné nehody – kapitán nechá časť plachiet zvesiť, aby loď plávala tak rýchlo ako je to možné, ale bolo to bezpečné. Podobným spôsobom prispôsobuje hodnotu záťaže FV panelov aj MPPT menič v Solar Kerber. Keby Solar Kerberos MPPT menič nemal, predstavte si loď, oplachtenú len na maximálny vietor – keď bude vietor maximálny, tak obe lode budú plávať rovnakou rýchlosťou, ale keď nebude vietor maximálny, loď s MPPT oplachtením bude vždy rýchlejší a stálo ju to len jednorázovo pár plachiet naviac. Bod maximálneho výkonu (MPP) sa mení tak s intenzitou slnečného svitu, tak s teplotou panelov, preto je potrebné ho neustále sledovať a záťaž plynule prispôsobovať.

8) Má Kerberos striedač, alebo sa musí používať s DC výhrevným telesom?

Ani to, ani to. Solar Kerberos obsahuje špeciálny DC/DC menič s MPPT, takže jeho výstupom je jednosmerný prúd. DC výhrevné teleso ale neexistuje – je to vždy len odporová záťaž a tej je jedno, aký priebeh prúdu do nej púšťate. Rovnako je to napríklad u žiaroviek (pamätníci určite spomínajú na klasickú Edisonovu žiarovku s volfrámovým vláknom, dnes predávané skôr pod názvom “tepelné gule” a pod. :)) Tie tiež svietili v lustri na AC a vo vreckových svietidlách na DC prúd – vždy je to len odporový drôt, ktorý sa rozohreje prechodom elektrického prúdu.

9) Môžem si pripojiť FV panely, keď navrhnem ich počet tak, aby ich napätie vyšlo na 230V, k bojleru priamo?

To v žiadnom prípade nerobte! Niekde vyššie som síce písal, že vykurovaciemu telesu je to jedno, ale čo neznáša DC (jednosmerný) prúd, je termostat a tepelná poistka v bojleri. DC prúd má totiž tendenciu vyťahovať tzv. “Elektrický oblúk” – využíva sa toho napr. pri zváraní a v minulosti sa vďaka nemu presadil pán František Křižík. V termostate a tepelnej poistke ale oblúk napácha veľké škody – popáli kontakty, vytvorí vysokú teplotu, roztopí plasty a toto sa mu podarí väčšinou hneď na prvý pokus. Preto sa na rozpájanie, pri ktorom el. oblúk najmä vzniká, používajú špeciálne DC relé, alebo polovodičové prvky. Existujú špeciálne bojlery určené aj pre jednosmerné napájanie z FV panelov, ale neobsahujú MPPT a tak sa pripravujú cca o 40% výkonu, a to najmä v čase slabšieho osvetlenia.

10) Aké má Solar Kerberos prevádzkové náklady?

Prakticky nulové – nainštalujete a funguje. Jediným nákladom je standby spotreba, ktorá činí cca 2W. Pre porovnanie FT (fototermický systém) vyžaduje: Napájanie riadiacej jednotky, napájanie obehového čerpadla, periodickú výmenu nemrznúcej teplonosnej kvapaliny, kontrolu a doplňovanie teplonosnej kvapaliny.

11) Ako je to s fotovoltaikou v zime?

Paradoxne lepšie než v lete – teda aspoň čo sa týka maximálnych výkonov, tie sú vďaka chladeniu panelov skutočne vyššie ako v lete, samozrejme slnko je na nebi kratšiu dobu a oveľa nižšie, takže celková výroba je určite nižšia, ale rozhodne je nezanedbateľná. FV panely totiž vyrábajú elektrickú energiu zo svetelnej zložky slnečného žiarenia.

12) Čo sa stane, keď nebudem odoberať teplú vodu? Prehreje sa panel?

Nestane sa nič. Akonáhle Solar Kerberos nahreje vodu v bojleri na nastavenú teplotu, presmeruje el. energiu do externého výstupu, ktorý môže napr. nabíjať akumulátor, alebo niečo poháňať, prípadne nemusí byť vôbec zapojený. Fotovoltaickým panelom nulový odber vôbec neškodí a to je ich ďalšia výhoda oproti FT kolektorom.

13) Potrebuje Solar Kerberos pre svoju funkciu sieť? Bol som nemilo prekvapený, že kamarátovi fototermickom ohrev nefunguje pri výpadku siete!

Nepotrebuje. Ak slnko svieti, Solar Kerberos “žije” z elektrickej energie vyrobenej FV panelmi. Bez siete len v noci neuvidíte nič na displeji a nemôžete meniť nastavenia. Naopak môžete pri výpadku siete Solar Kerberos použiť ako solárny záložný zdroj – môžete ním nabíjať zálohovací akumulátor a ním potom napájať cez striedač dôležité spotrebiče – plynový kotol, obehové čerpadlo a pod.

14) Ako zistím, koľko energie pre ohrev vody bolo použité zo slnka a koľko zo siete?

Priamo v menu Solar Kerbera – nájdete tam dva “elektromery”, ktoré zobrazujú presne zmerané hodnoty v kilowatthodinách. Tiež sa dozviete okamžitý výkon, napätie a prúd z panelov, účinnosť meniča a ďalšie zaujímavé údaje. Pri systémoch bez MPPT meniča alebo u fototermiky musíte len veriť …

15) Elektrikár mi zapojil Kerberos, slnko svieti, ale Kerberos nefunguje – v Converter menu vidím, že na paneloch je 200V, ale výkon nulový, urobili sme niečo zle?

Nie, všetko je v poriadku, len Kerberos prvých desať minút monitoruje situáciu na oblohe a spustí sa, až si je istý, že to, čo mu svieti na panely nebola len diera v mrakoch. Je to vo fotovoltaike bežne používaný prostriedok zvýšenie životnosti takýchto zariadení. Aj ráno, keď slnko vychádza, a večer, keď zapadá, je zakaždým po niekoľko minút slnečné výkon presne na hrane, kedy by sa hlúpe zariadenie nevedelo rozhodnúť či má byť zapnuté alebo vypnuté a rýchlo by medzi týmito stavmi prepínalo. To by ale výrazne znížilo životnosť niektorých prvkov, a tak sa tomu predchádza takúto oneskorením. Desať minút v celodennom meradle moc neznamená, navyše pri hraničnom a teda celkom nízkom slnečnom výkonu, takže je to strata minimálna a je odmenená výrazným zvýšením životnosti zariadenia. Keď Kerberos inštalujete novo, slnko je vysoko na oblohe a výkonu je k dispozícii dosť, ale Kerberos sa o tom musí sám uistiť, preto to desaťminútové meškanie pri každom zapnutí. No a samozrejme keď v tej dobe slnko zatieni mrak a napätie z panelov klesne pod 120V, alebo panely odpojíte, počíta sa desať minút znova.

16) Je galvanicky oddelená AC a DC časť? Je to požiadavka distribútora elektrickej energie.

Kerberos neobsahuje striedač a nie je schopný do siete dodať napätie. AC a DC časti sú oddelené pomocou relé. Existuje samozrejme hypotetická možnosť, že pri súbehu viacerých závad (zásah blesku, úplné spečenie elektroniky …) dôjde k zopnutiu všetkých relé a spojenie DC a AC časti, čo by v prítomnosti sieťového napätia spôsobilo zničenie dosky a vybavenia predpísaného ističa AC časti. Táto možnosť je však veľmi málo pravdepodobná. Je takmer vylúčené, že by takáto súhra zlých náhod vôbec mohla nastať.

17) Bojler je výrobok. To, že sa z neho odstráni bezpečnostné prvky a nehradí sa niečím iným, Vám musí schváliť výrobca daného zariadenia.

Tepelná poistka a termostat sú nahradené zariadením SOLAR KERBEROS. Primárne bezpečnostný prvok bojlera je však pretlakový ventil, ktorý sa musí pravidelne skúšať práve z toho dôvodu, že elektrická teplotná poistka alebo termostat (či už mechanický alebo elektronický) môže zlyhať – máme uvedené v návode. Tepelná poistka v Kerberosu spĺňa všetky požiadavky STN EN 60335 na tepelnej poistky – nezávislosť obvodu, odpojenie v oboch póloch, reaktivácia len po odňatí krytu nástrojom. Pokiaľ sa týka mechanického pretlakového ventilu, neexistuje totiž žiadna záruka, že sa nepokazí, rovnako tak ako elektronická poistka.

18) Aké budem mať prebytky, ak budem používať bojler každý deň?
Prebytky budú závisieť na využití bojlera. U našej inštalácie vo firemnom laboratóriu sú minimálne (200L bojler, spotreba cca 150L za deň).

19) K čomu presne slúži DC výstup na zariadení SOLAR KERBEROS? Uveďte, prosím detailnejšie informácie.

DC výstup (“externý výstup”) je určený na pripojenie regulátora dobíjania pre akumulátory (napríklad nami otestovaný regulátor Phocos). Záporný pól výstupu je spojený so záporným pólom fotovoltaických panelov. Pripojený regulátor musí zabrániť spätnému toku prúdu z batérie do výstupu. Výstupný prúd je maximálny 8A, max. Výstupné napätie je nastaviteľné do cca 40V (nie je stabilizované).

20) Máte nejaké odporúčania na menič DC / AC, ktorý by bolo možné pripojiť k Vášmu zariadeniu SOLAR KERBEROS?

Zodpovedajúci menič DC/AC sa nepripája priamo na DC výstup SOLAR KERBEROS, ale k nabíjanému akumulátoru. Výkon takého meniča by potom mal zodpovedať použitému akumulátoru. Doba chodu meniča bude daná kapacitou akumulátora a samozrejme tiež množstvom energie dodanej za deň. V podstate sa jedná o menič DC / AC, ktorý je možné pripojiť k autobatérii o príslušnej kapacite. Taký sa dá bežne kúpiť v zodpovedajúcej predajni elektro, alebo v predajni s autodoplnkami, či napríklad v rámci rôznych akcií v supermarketoch.

21) Čo keď sa objaví porucha uzemnenia na vykurovacom telese? Čo sa stane, keď sa vyskytne napríklad napätie na plášti bojleri?

Každý bojler, respektíve každý spotrebič bezpečnostnej triedy I. má každú prístupnú vodivú časť spojenú so zemou. U bojlera je to nádoba, vodivý plášť atď. Keď sa teda objaví sieťové napätie na plášti vykurovacieho telesa, ktorý je vodivo spojený s nádobou prípadne so zemou, vzniknutý poruchový prúd vyhodí poistku, istič, alebo prúdový chránič. V prípade, že sa na plášti objaví DC napätie z Kerberos, ktorý je od zeme odizolovaný, nestane sa nič, a nevznikne ani nebezpečenstvo, pretože z prístupnej časti majú stále potenciál zeme.


ŠPECIÁLNA AKCIA – FOTOVOLATICKÝ OHREV VODY na Klúč

Štandardná cena montáže na kľúč: 3008,39 € *
Akciová cena 2699 € s DPH na kľúč * >>> objednať
Cena zahŕňa kompletnú montáž na kľúč na klasický RD/chatu
* cena platí pre štandardný rodinný dom so šikmou strechou, vzdialenosť FVE od boilera maximálne 30m

Usporte pri ohrievaní TÚV, ročná úspora až 300-400eur oproti klasickým ohrevom TÚV.
  • V lete pokryjeme 99% spotreby TÚV
  • Ohrev s MPPT regulátorov zabezpečí vyššiu účinnosť o 20-30% oproti bežným solárnym ohrevom
  • Po zohriatí TÚV možnosť dobíjať batérie, prípade energiu použiť na iné spotrebiče.
  • Jednoduché užívateľské rozhranie.
  • Široké možnosti iného využitia
  • Určené pre klasický RD s obsadením optimálne do 4 osôb
PR článok
Zdroj: http://www.ecoprodukt.sk