Úložné priestory naprieč bytom
Murphyho zákon hovorí, že nech budete bývať v akokoľvek veľkom byte či dome, rovnako raz pocítite nedostatok úložných priestorov. Poradíme vám, ako túto dobu čo najviac oddialiť.
Pri organizácii domácnosti je dôležité uvedomiť si predovšetkým to, aké veci používate najčastejšie, a je pre vás teda nevyhnutné mať ich neustále pri ruke. Práve tým by mali miesto uvoľniť najrôznejšie sezónne či menej používané predmety.
Všeobecne platí, že pri plánovaní úložných priestorov je lepšie počítať s väčším množstvom, časom je určite využijete. Ideálne sú priestranné police a regály, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu a chráni tak veci pred vlhkosťou.
Ak chcete zabrániť nadbytočnému prášeniu, nechajte skrinky či poličky zaskliť. Ak skladujete predmety v uzavretých priestoroch, je lepšie uzavrieť ich do boxov alebo špeciálnych vriec. Okrem toho, že je ochránite pred vlhkosťou či plesňami, je ľahšie udržíte zorganizované.

Úložné priestory naprieč bytom

Vstavané skrine


Do skrinky vysoké až k stropu ukladajte veci vertikálne podľa frekvencie ich používania. Pomocí vstavaných skríň môžete užitočne vyplniť výklenky či niky, tvoriť priečky a ďalšie účelová delenie miestností. Výhodou je, že to všetko sa dá zvládnuť prakticky bez stavebných úprav. Moderné systémy posuvných dverí vie zaplniť celú svetlú výšku miestnosti až do maximálnej výšky presahujúcej tri metre.

Výborne sa tak hodí k praktickému delenie priestoru. Získate tak napríklad šatňu s presklenými dverami, ktoré ju budú prirodzene osvetľovať. Možno nimi riešiť variabilné prepojenie kuchyne s obytnou časťou miestnosti, vytvorenie šatne, detského kútika, ale i napríklad obývacieho priestoru či spálne. Vnútorný priestor potom možno opatriť policami, závesnými úložnými systémami, drôteným programom či kombináciou niekoľkých úložných systémov.
Úložné priestory naprieč bytom
Zameranie na systémy

V sekcii úložných systémov platí viac než kde inde, že treba dbať na funkčnosť. Napríklad zásuvky budete v priebehu ich používaní zaťažovať nemalú váhou, budete s nimi viac či menej šetrne zaobchádzať. Preto je nutné voliť vždy kvalitné výsuvy, ktoré budú dlho slúžiť a zvládnu aj väčšie zaťaženie.

Zásuvku je tiež vhodné opatriť tichým dorazom - zásuvka sa sama ticho a pomaly dovrie, a ideálne tiež dotykovým otváraním - napríklad typ kovania s elektrickým otváraním. V tomto prípade vám otvorení zásuvky alebo vyložene ťažkého kontajnera uľahčí elektrina.
Ďalšou vecou, ktorú by ste nemali zabudnúť, je voľba výsuvu, ktorý umožní vysúvacie zásuvku alebo kontajner v celej jej veľkosti. Napríklad lacnejšie systémy otvoria zásuvku napríklad len do jej troch štvrtín, čo nie je praktické. Strácate tým pohodlný a kompletný prehľad o jej obsahu.

Pri voľbe úložného systému je nutné zamyslieť sa nad správnou ergonómiou. Horné skrinky by ste mali mať zavesené vo výške očí, spodné skrinky a zásuvky tak, aby ste sa k nim nemuseli príliš ohýbať - dobrou voľbou sú kontajnerové s vnútorným organizérom. Nielen dekoratívne, ale aj praktickú funkciu má integrované osvetlenie, ktoré je vhodné do šatníkových a potravinových skríň.

V prehľadnosti vám pomôžu najrôznejšie organizéry. V kuchyni je takmer nevyhnutnosťou vnútorný organizér na príbory a kuchynské náčinie. Svoje uplatnenie nájdu organizéry vo forme blokov a rozdeľovníky treba v obývacej izbe či pracovni, a to na CD, DVD alebo napríklad albumu s fotografiami atď.
 
Zásuvka v zásuvke

Čelnú plochu skrinky tvorí zásuvka, pričom po jej otvorení na vás čaká ešte ďalšie vnútorné skrytá zásuvka. Ide o systém používaný predovšetkým u kuchynských au kúpelňových skriniek, kedy zásuvka tvoria celú čelnú plochu skrinky, pričom po jej otvorení na vás čaká ešte ďalšie vnútorné skrytá zásuvka .
Je to praktické riešenie hneď z niekoľkých dôvodov. Úložný priestor dovolí vďaka svojej rozmernosti uloženie i vysokých predmetov, ktoré by sa do klasickej poličky nevošli. Ak niečo hľadáte alebo premiestňujete, môžete mať obe zásuvky pootvorené naraz a akákoľvek manipulácia s predmetmi je o dosť jednoduchšie.
Posledný výhoda sa týka vzhľadu - jedna zásuvka s jednou úchytkou hocikedy vyzerá v malom priestore úhľadnejšie a dáva naplno vyniknúť povrchovej úprave skrinky.
Zásuvky navyše môžete opatriť organizérom, ktorý vnútorný priestor rozdelí na menšie diely. Vďaka tomu sa vám nestane, že by ste po otvorení úložného priestoru našli veci vzájomne pomiešané.
 
Kuchyňa

Kuchyňa je miestom, kde sa hodí každý využiteľný priestor. Rozmiestnenie úložných priestorov sa riadi predovšetkým ergonómiou využívanie kuchyne, tak aby jej užívateľ mohol robiť minimum pohybov. Zaobstarať sa dajú rôzne poličky, ktoré možno vyviesť až k stropu. Do vyšších miest, kam je horší dostupnosť, sa dajú uskladniť pomôcky potrebné iba príležitostne. Na uskladnenie drobnejších predmetov sú veľmi praktické a výhodné úložné boxy. Možno ich vložiť do šuplíkov, skriniek, alebo ich nechať voľne na linke.

Systémy pre ukladanie predmetov v kuchynskej linke zahŕňajú predovšetkým plnovýsuvné zásuvky, pre zaistenie proti pohybu predmetov možno zásuvky rozdeliť priečkami na menšie časti. Pre ľahšiu manipuláciu je možné opatriť zásuvky elektrickým pohonom.
Pre menej používané predmety sa využívajú napríklad rohové skrinky, ktoré možno opatriť otočne výsuvným systémom pre zabezpečenie lepšej využiteľnosti inak takmer neprístupných priestorov. Ak je to možné, je ale lepšie sa rohových skriniek vyvarovať. Skriňa na potraviny je vhodné umiestniť ďalej od chladničky a rúry - teda od spotrebičov, ktoré vydávajú teplo. Ideálne je, ak je možné tento priestor pre ukladanie potravín vetrať.
Úložné priestory naprieč bytom
Obývačka

Obývacia izba je na rozdiel od tých ostatných priestorom vhodným pre najrôznejšie dekorácie. Aj keď tu zjavne preváži estetické požiadavky, existujú možnosti, ako využiť priestor na maximum. Napríklad namiesto jednej veľkej knižnice zaberajúce väčšinu miesta možno po stenách rozmiestniť drobnejšie poličky, ktoré môžete umiestniť až k stropu.
K dostaniu sú aj konferenčné stolíky s úložným priestorom, kam schováte časopisy, sviečky a podobne. Vhodné sú najrôznejšie boxy - najlepšie ľahko premiestniteľné varianty na kolieskach, alebo stojany na DVD alebo CD. Dekoratívne pôsobia prútené koše, stojany na noviny a časopisy a pod.
Úložné priestory naprieč bytom
Šatňa

Šatňu je vhodné vytvoriť ako samostatne uzatvárateľnú miestnosť, v ktorej je využitý priestor obvodových stien pre ukladanie oblečenie a zostane dostatočný priestor pre obliekanie. Samostatne uzavretá miestnosť umožňuje umiestnenie úložných systémov bez dvierok, aby ste mali dokonalý prehľad. Do širokého výberu šatníkových systémov patria napríklad sklopné tyče pre využitie hornej časti úložného priestoru, výsuv pre ukladanie pásikov alebo plytké zásuvkové systémy pre uloženie drobného oblečenie.
Úložné priestory naprieč bytom
Chodba

Chodba je miestností, kde netrávime príliš veľa času, a preto sa dobre hodí pre uskladňovanie nepríliš často používaných vecí. Ideálne je vstavaná skriňa, ale môžete využiť tiež najrôznejšie regály, ktoré v prípade potreby schováte za závesom.
Využiť sa dá aj priestor pod schodiskom, kam je možné uskladniť najrôznejšie predmety - vysávač, metly a vedrá a pod. Budú ľahko k dispozícii, ale zároveň nebudú prekážať v každodennom zhone. Záleží na vás, či využijete boxy, sústavu políc a malých skriniek či treba jednu veľkú vstavanú skriňu.
Úložné priestory naprieč bytom
Spálne

V spálni najčastejšie skladujeme oblečenie a posteľnú bielizeň, deky, vankúše a pod. Pre zmenšenie objemu sa dajú využiť špeciálne vákuové vrecia, z ktorých sa odsaje prebytočný vzduch pomocou vysávača. Skrine väčšinou disponujú závesnými systémy, ktoré môžete doplniť háčiky či vešiaky.
Ak je oblečenie povešané na ramienkach, bude sa vám v skrini ľahšie udržiavať poriadok, ako keď je naskladané na poličkách. Pre uskladnenie vecí možno využiť aj miesto pod posteľou. Ak nemáte posteľ s úložným priestorom, kúpte si krabice a boxy. Veci budú navyše chránené pred prachom.
Úložné priestory naprieč bytom
Kúpeľňa

Pre využitie v kúpeľniach sa hodia najrôznejšie háčiky a vešiaky, ktoré sa dajú pripevniť napríklad na dvere a využijete je pre zavesenie uterákov či županov. Osvedčené sú aj rôzne závesné systémy, ktoré možno pripevniť na stenu alebo nadviazať k stropu. Využiť sa dajú pre uskladnenie kozmetických a hygienických nevyhnutnosťou, ktoré budete mať stále pri ruke.
Úložné priestory naprieč bytom

Zdroj: www.dumabyt.sk