Ostať bývať v prenájme alebo si zobrať hypotéku a začať postupne splácať vlastnú strechu nad hlavou? Úrokové sadzby hypoték sú rekordne nízke a ak si vyhliadnete niektorý z projektov, ktoré ponúkajú rozumné výmery za rozumné ceny, môžete nielen získať vlastné bývanie, ale dokonca znížiť svoje mesačné výdavky.

Bývanie v novostavbe lacnejšie ako prenájom

Ceny prenájmov sú dlhodobo pomerne stabilné. Napríklad jednoizbový panelákový byt v Bratislave bežne stojí okolo  400-450 eur mesačne. „Z takej sumy však dnes dokážete bez problémov nielen vykryť náklady na hypotéku a prevádzku bytu nielen v paneláku, ale dokonca aj v modernej novostavbe,“ hovorí Filip Žoldák, konateľ realitnej kancelárie HERRYS.

Novostavba lacnejšia ako starý byt

Projekt Nobelova v bratislavskom Novom Meste ponúka ceny prakticky rovnaké a dokonca aj nižšie ako sú ceny porovnateľných starých bytov. Napríklad jednoizbový byt s výmerov 40 štvorcových metrov môžete kúpiť už za necelých 51 tisíc eur. Povedzme, že 10 000 eur máte nasporených a na zvyšok si zoberiete hypotéku. Ak by ste si zvolili 30-ročnú splatnosť úveru, pri súčasných sadzbách by vaša splátka bola len približne 140 – 170 eur. Pripočítajte k tomu zhruba 100 eur nákladov na samotné bývanie a zistíte, že namiesto 400-eurového /nezmyselne vysokého/ nájomného vyhadzovaného každý mesiac takpovediac „von oknom“, vás bude bývanie mesačne stáť o 130 až 160 eur menej. A ak spĺňate podmienky na štátom dotovanú hypotéku pre mladých, ušetríte ešte viac.

V priebehu výstavby nič neplatíte

Častým problémom, s ktorým sa v minulosti borili kupujúci novostavieb, bolo priebežné financovanie. Developeri vyžadovali postupne v priebehu výstavby uhradiť nezriedka až 90 % z ceny bytu. Takú čiastku však takmer nikto nedokázal vykryť z vlastných zdrojov. Nebolo problém získať hypotéku, problémom však bolo, že už po jej prvom čerpaní bolo treba každý mesiac platiť úroky. Dnes už sú našťastie takéto splátkové plány zriedkavé. Developer projektu Nobelova nastavil financovanie tak, že po podpise zmluvy o budúcej kúpnej zmluve zaplatíte len 15 % ceny bytu. „Z prieskumov nám vyšlo, že takúto čiastku je priemerný záujemca schopný pokryť z vlastných úspor a nemusí si na ňu brať úver. To znamená, že kým byt nebude hotový, nebude s ním mať mesačne žiadne výdavky,“ vysvetľuje Ľudovít Černák mladší z developerskej spoločnosti SITNO HOLDING Real Estate, ktorá je investorom projektu. Zvyšných 85 % z ceny bytu uhradíte až po jeho kolaudácii.

S úverom nechoďte až na hranu

Ak sa rozhodnete ísť cestou vlastného bývania s využitím hypotéky, nezabudnite na niekoľko praktických zásad:
  • Vždy majte bokom rezervu vo výške aspoň troch, ideálne šiestich mesačných splátok.
  • Nastavte si primeranú dobu splatnosti – nie príliš dlhú, aby ste zbytočne nepreplácali na úrokoch, ale ani nie príliš krátku, aby splátka nebola príliš vysoká.
  • Výhoda kratšej ako maximálnej 30-ročnej splatnosti je v tom, že ak budete potrebovať, banka vám ju bude môcť v budúcnosti predĺžiť, aby ste mesačne platili menej.
  • Ak vám aj pri 30-ročnej splatnosti vychádza mesačná splátka na hrane vašich možností, buďte opatrní a obzrite sa po lacnejšej nehnuteľnosti. Vyhnete sa možným komplikáciám pri dlhodobejšom znížení či výpadku príjmov v budúcnosti.

O projekte Nobelova

Predaj prvej fázy projektu bol spustený v apríli a vysoký záujem spôsobil, že projekt Nobelova sa stal jeden z najlepšie sa predávajúcich projektov v Bratislave.  Druhú fázu, ktorá nedávno tiež vstúpila do predaja, tvorí 120 dostupných bytov. Dostupných nielen cenovo, ale hlavne lokalitou. Nachádzajú sa totiž v mestskej časti Nové Mesto. V rannej špičke sa dostanete z Nobelovej do centra za 10-15 minút, a to je na Bratislavu čo povedať. Ceny momentálne začínajú na úrovni necelých 51  tisíc eur s DPH za jednoizbový byt s výmerou takmer 40 m2.

PR článok