Úspora

 • Nikdy nehovor nikdy

  Nikdy nehovor nikdy Obľúbené heslo „Nikdy nehovor nikdy“ si majitelia nového domu zašifrovali do morseovského sgrafita v omietke pri vchode. Bývali so synom v panelovom nájomnom dome a hovorili si: „Nikdy nebudeme stavať dom. Nikdy sa odtiaľ nebudeme sťahovať.“ Okamžite ako im to finančná situácia dovolila, rozhodli sa predsa len zmeniť štýl a postaviť si vlastný dom.
 • Presklený ekologický dom - Polárny kruh

  Presklený ekologický dom - Polárny kruh Milovníci prírody a ekologického bývania sa môžu inšpirovať nápadom na bývanie preskleným ekologickým domom, nazvaným Polárny kruh.  Nápad priniesli manželia Benjamin a Ingrid, ktorí žiju v Nórsku so svojimi štyrmi deťmi. Inšpirovali sa stovkami ekologických domov po celom svete. Tento dom stavali 1,5 roka. Dom pozostáva z 360-tich individuálnych sklenených panelov a má výšku 7,5 metrov. Sklenené panely tvoria akoby domáci skleník a záhradu, kde si pestujú svoje vlastné bylinky, ovocie a zeleninu. Majú zavedený vodný liečebný systém. Všetku vodu, čo používajú, cikuluje v nádržiach a pumpuje sa do zeleného domu - skleníka, kde rastliny a piesok čistia a filtrujú vodu a potom je voda obohatená aj o živiny. Vnútro domu tvoria prírodné materiály ako je piesok, íl, slama a drevo.
 • Tipy na šetrenie energie v domácnosti

  Tipy na šetrenie energie v domácnosti Iste ste už počuli o tom, ako sa dajú ušetriť desiatky eur len tým, že domáce spotrebiče nenecháte v režime stand-by. Mimochodom, tieto náklady tvoria až sedminu vašich účtov za elektrinu. Máme pre vás tipy, ako optimálnym zaobchádzaním s energiou nielen znížite náklady a ochránite spotrebiče, ale pomôžete aj planéte.

  Osvetlenie
  • zhasínajte, aj keď odídete z izby len na krátky čas
  • v šatníkoch alebo na WC nainštalujte pohybové snímače a už nemusíte mať starosti s nekonečným upozorňovaním detí, aby zhasínali
   
  Počítač
  • zbavte sa starých monitorov, spotrebujú o 75 % viac energie ako ploché obrazovky
  • šetrič obrazovky neusporí žiadnu elektrinu, navyše, znižuje životnosť monitora
  • počítač nenechávajte v takzvanom spacom režime, ak ho nepoužívate, vypnite ho úplne
 • Zrub ako pre hobitov

  Zrub ako pre hobitov Táto úžasná drevostavba vyzerá ako z rozprávky. A vnútri kúzlo pokračuje. Klenuté stropy, otvorená galéria, schody a schodíky, tajomné zákutia. Všade pohoda, vôňa a svetlo.