Nikdy nehovor nikdy
Obľúbené heslo „Nikdy nehovor nikdy“ si majitelia nového domu zašifrovali do morseovského sgrafita v omietke pri vchode. Bývali so synom v panelovom nájomnom dome a hovorili si: „Nikdy nebudeme stavať dom. Nikdy sa odtiaľ nebudeme sťahovať.“ Okamžite ako im to finančná situácia dovolila, rozhodli sa predsa len zmeniť štýl a postaviť si vlastný dom.

Kúpili pozemok na okraji mesta, odkiaľ nie je ďaleko ani do zamestnania, ani do lesa. Za architekta si zvolili bývalého synovho spolužiaka, ktorý študoval architektúru v Prahe a jeden rok vo Francúzsku. „Na začiatku nás upozornil, čo nie je ochotný projektovať. Žiadne hrady, vežičky, balustrády, ozdôbky. Rád by projektoval striedmi a funkčný dom. Opýtal sa nás na naše potreby a predstavy ako budeme dom používať a ponúkol, že nám vypracuje svoj návrh bez nejakých kompromisov. Zadali sme, že to má byť dome iba pre nás dvoch a prípadnú návštevu, pretože syn je už dospelý,“ rozpráva pán majiteľ. „Požadovali sme dom dostatočne trvanlivý, nenáročný na údržbu, energeticky úsporný, vybavený komfortom vyššej triedy. Po niekoľkých vzájomných stretnutiach priniesol architekt štúdiu a model, od ktorého sa dom takmer v ničom nelíši.
Nikdy nehovor nikdy

Jeho návrh domu vo funkcionalistickom štýle sa nám zapáčil, rýchlo sme ho odsúhlasili a začali riešiť napríklad aká bude strecha a vykurovanie. Úzko sme spolupracovali a spolupráca bola veľmi dobrá. Architekt so špecialistami vypracovali veľmi podrobnú dokumentáciu pre celú stavbu.“ Majiteľ si robil prípravu na silnoprúde i slaboprúde inštalácie, veľmi úzko spolupracoval na príprave projektu vykurovania a regulácie. V dome je rozvedená telefónna a počítačová sieť i rozvody pre domáce kino a satelitný príjem. Podľa vyjadrenia generálneho dodávateľa stavby bolo dokumentácie asi desaťkrát viac, ako býva obvyklé. Na kvalite je to samozrejme vidieť. Značnú časť vybavenia interiérov tvorí pôvodný nábytok majiteľov.
Nikdy nehovor nikdy

Všetko za 3 kW

Pozoruhodný je systém vykurovania, ktorý používa najmodernejšie a najúspornejšie ekologické techniky. Celý dom je vykurovaný geotermálnym čerpadlom s príkonom 3 kW. Teplo sa získava z hĺbkových zemských vrstiev. Systém ma tri vykurovacie okruhy , jeden je radiátorový, druhý je pre podlahové vykurovanie, tretí je vedený do podpodlahových fancoilov. Každý okruh má svoju nezávislú, počítačom riadenú reguláciu. Tepelné čerpadlo má možnosť reverzácie, v lete pracuje ako klimatizácia – interiér ochladzuje a teplo vracia do zeme. „Ako záloha je nainštalovaný akumulačný zásobník vody s elektrickým ohrevom, ale cez celú zimu dokázalo vykurovať dom s vypočítanou stratou 24kW a ohrievať vodu samotné čerpadlo s príkonom 3 kW. Takáto účinnosť určite stojí za úvahu,“ spokojne vysvetľuje pán domu a pripomína výbornú spoluprácu poradenského strediska Pražskej energetiky, ktorá na ekologické vykurovanie poskytla dotáciu.
Nikdy nehovor nikdy
Organizácia stavby

Potešiteľné je konštatovanie, že celý proces stavby domu prebehol bez nejakých kríz. Manželia sa rozhodli stavbu riadiť prostredníctvom manažéra stavby. Cez známych si zohnali kvalifikovaného odborníka, ktorý robil nielen stavebný dozor, ale celý priebeh stavby riadil a organizoval od samotného počiatku, to znamená od výberu všetkých dodávateľov, materiálu, pre všetkých partnerov pripravil veľmi podrobné zmluvy. Generálneho dodávateľa poctivo vyberal z piatich rôznych stavebných firiem a výsledok potvrdil, že vybral správne. Dobre pripravená stavba potom prebiehala korektne. „Mali sme kde bývať, nemuseli sme sa ponáhľať. Na stavbu sme sa chodili pozerať raz týždenne v nedeľu a nič sme neriešili. To bola práca manažéra a architekta. Platili sme mesačne za odvedenú prácu,“ rekapituluje majiteľ. „Dom spĺňa požiadavky, ktoré sme mali. Poskytuje všetok komfort, napríklad rádiom ovládané žalúzie, dvere od garáže, vykurovanie i klimatizácia fungujú plne automaticky. Žije sa nám tu veľmi dobre.
Nikdy nehovor nikdy

Zdroj: www.akobyvat.sk