Jednovrstvové murovanie s plným tepelnoizolačným komfortom
Stavebný materiál, zodpovedajúci nárokom súčasnosti, musí spĺňať rad kritérií. Najčastejšie o výbere rozhoduje ekonomické hľadisko a úžitkové vlastnosti, ktoré uľahčia realizáciu často krát architektonicky náročných projektov. Trendom je samozrejme taktiež nízko nákladová energetická prevádzka budovy a pre mnoho stavebníkov je podstatná otázka zdravotných rizík. Keď sa ale povie betón, málo kto si predstaví jednoduchú stavbu svojpomocne a rýchle výsledky. Betón je predsa náročný na spracovanie ... alebo nie?

Ľahký a prírodný materiál so storočnou tradíciou

Myšlienka odľahčiť betón tým, že sa z neho vytvoria ľahké porézne tvárnice, vznikla vo Švédsku v roku 1929. Výsledok prekvapil svojimi vynikajúcimi vlastnosťami – stále si zachováva pevnosť betónu, aj jeho základné, úplne prírodné zloženie, tvorené kremičitým pieskom, cementom a vodou. Ďalším podstatným plusom je nehorľavosť, zdravotná neškodnosť a predovšetkým tepelnoizolačné schopnosti. Dnes, takmer po sto rokoch skúseností, je možné považovať pórobetón už za tradičný materiál. Ytong ale svoj systém stavebných komponentov stále inovuje v súlade so súčasnými trendmi v odbore.

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti pórobetónu

Odľahčený betón, obsahujúci milióny drobných pórov, dokáže zabrániť úniku tepla a funguje aj ako izolácia. Pomocou pórov je navyše regulovaná aj vlhkosť v dome.
Ytong je však neprekonateľný predovšetkým v tom, že bráni vzniku tepelných mostov, ktorými uniká teplo a kde sa zhromažďuje vlhkosť. Tam, kde tepelné úniky vznikajú, je nutné zateplovanie či iné dodatočné opatrenia. Stavebný systém Ytong je výnimočný úplnou presnosťou a kompatibilitou všetkých dielov. V miestach ako sú rohy miestností či okolie okien, systém poskytuje presne na seba nadväzujúce diely, ktoré nezakladajú podmienky týmto problémom. Tým pádom nehrozí následný vznik nebezpečných plesní – o nich vedia svoje hlavne ľudia s respiračnými problémami, rodiny s alergickými deťmi či astmou.

Jednovrstvové murovanie s plným tepelnoizolačným komfortom

Jednovrstvové murovanie až do štandardu pasívneho domu

Jednovrstvové murovanie poskytuje rad zásadných výhod – je rýchle, ekonomické a jednoduché. Úspora nákladov nie je len v materiáli, ale tiež v ušetrenom čase a nákladoch na stavebné práce.
Stavba je podobná stavebnici. S presným skladaním a napojením dielov „od suterénu po strechu“ sa vopred ráta. Práve toto presné napojenie má veľký podiel na tom, aby tepelnoizolačné vlastnosti fungovali aj v prípade jednovrstvového murovania, a to bez dodatočného zateplovania. Ďalším pozitívom je, že sa tvárnice spojujú tenkovrstvou maltou, takzvaným lepidlom, s hrúbkou iba 1 až 2 mm.
Pretože je pórobetón jedným z najtvárnejších materiálov, odpadá aj pri jednovrstvovom murovaní riziko poškodenia tvárnic, ktoré by tak spôsobili nepresnosti a následné tepelné mosty. Tvárnice je možné upravovať a pracovať s nimi s veľkou presnosťou, čo umožňuje realizovať akékoľvek atypické projekty za dodržania všetkých vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností.
Pre jednovrstvové murovanie sú v sortimente optimálne Ytong Theta+ a Ytong Lambda+ s vylepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Je možné z nich stavať domy vo veľmi úspornom štandarde, a to bez dodatočného zateplenia. Predovšetkým Theta+ s hrúbkou 500 mm spĺňa pri jednovrstvovom murovaní nároky pasívneho domu.

PR článok